Odak: Nedir ve Nasıl Çalışır Nasıl Odaklanırız?

Odak: Nedir ve Nasıl Çalışır?

Her şey sırayla. Odaklanma gerçekten nedir? Uzmanlar odağı, ilginizi veya etkinliğinizi bir şeye yoğunlaştırma eylemi olarak tanımlar. Bu biraz sıkıcı bir tanım, ancak bu tanımın içinde saklanan önemli bir içgörü var.

Odak nedir?

Bir şeye konsantre olmak için, varsayılan olarak diğer birçok şeyi göz ardı etmeniz gerekir.

İşte bunu ifade etmenin daha iyi bir yolu:

Odaklanma ancak bir seçeneğe evet, diğer tüm seçeneklere hayır dediğimiz zaman gerçekleşebilir. Diğer bir deyişle, eleme, odaklanmanın ön koşuludur. Tim Ferriss’in dediği gibi, “Yapmadıklarınız, yapabileceklerinizi belirler.”

Tabii ki, odaklanma kalıcı bir hayır gerektirmez , ancak mevcut bir hayır gerektirir . Her zaman daha sonra başka bir şey yapma seçeneğiniz vardır, ancak şu anda odaklanmanız yalnızca tek bir şey yapmanızı gerektirir. Odaklanma, verimliliğin anahtarıdır çünkü diğer tüm seçeneklere hayır demek, geriye kalan tek şeyi başarma becerinizin kilidini açar.

Şimdi önemli soruya gelelim: Önemli olan şeylere odaklanmak ve önemsiz şeyleri görmezden gelmek için ne yapabiliriz?

Neden Odaklanamıyorum?

Çoğu insan odaklanma sorunu yaşamaz. Karar vermekte zorlanırlar. Demek istediğim, çoğu sağlıklı insanın, dikkatimizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırırsak odaklanabilen bir beyni var. Hiç kesinlikle bitirmeniz gereken bir göreviniz oldu mu? Ne oldu? Yaptırdınız çünkü son tarih sizin yerinize karar verdi. Belki önceden ertelediniz, ancak işler acil hale geldiğinde ve bir karar vermek zorunda kaldığınızda harekete geçtiniz.

Odaklanmak için tek bir şey seçmek gibi zor bir işi yapmak yerine, kendimizi çoklu görevin daha iyi bir seçenek olduğuna ikna ederiz. Bu etkisiz.

İşte nedeni…

Çoklu Görev Efsanesi
Teknik olarak, iki şeyi aynı anda yapabiliyoruz. Örneğin, akşam yemeğini pişirirken TV izlemek veya telefonda konuşurken bir e-postayı yanıtlamak mümkündür.

Ancak imkansız olan, aynı anda iki göreve odaklanmaktır . Ya TV dinliyorsunuz ve taşan makarna tenceresi arka plan gürültüsü, ya da tencere makarna ile ilgileniyorsunuz ve TV arka plan gürültüsü. Herhangi bir anda, birine veya diğerine konsantre oluyorsunuz.

Çoklu görev, beyninizi odağınızı bir görevden diğerine çok hızlı bir şekilde ileri geri değiştirmeye zorlar. İnsan beyni bir işten diğerine sorunsuz bir şekilde geçebilseydi, bu büyük bir sorun olmazdı, ama olamaz.

Hiç bir e-posta yazarken birisinin sözünü kestiğiniz oldu mu? Konuşma bittiğinde ve mesaja geri döndüğünüzde, yönünüzü bulmanız, ne yazdığınızı hatırlamanız ve tekrar yolunuza dönmeniz birkaç dakikanızı alır. Çoklu görev yaptığınızda benzer bir şey olur. Çoklu görev, bir göreve her ara verip diğerine atladığınızda sizi zihinsel bir bedel ödemeye zorlar. Psikoloji açısından bu zihinsel fiyata geçiş maliyeti denir.

Değiştirme maliyeti, odağımızı bir alandan diğerine kaydırdığımızda yaşadığımız performans kesintisidir. 2003 yılında International Journal of Information Management’ta yayınlanan bir çalışma , tipik bir kişinin e-postayı her beş dakikada bir kontrol ettiğini ve e-postanızı kontrol ettikten sonra bir önceki göreve geri dönmesinin ortalama 64 saniye sürdüğünü buldu.

Başka bir deyişle, yalnızca e-posta nedeniyle, genellikle her altı dakikada bir boşa harcıyoruz.

Nasıl Odaklanır ve Dikkat Sürenizi Artırırsınız?

Çoklu görev yapma ve her seferinde tek bir şeye odaklanma eğilimimizi nasıl aşacağımız hakkında konuşalım. Önündeki birçok seçenek arasından neye odaklanacağını nereden biliyorsun? Enerjinizi ve dikkatinizi nereye yönlendireceğinizi nasıl bilebilirsiniz? Yapmayı taahhüt etmeniz gereken tek şeyi nasıl belirlersiniz ?

Odaklanmış Dikkat için Warren Buffett’in “2 Liste” Stratejisi
Dikkatinizi neyin önemli olduğuna odaklamak ve neyin gelmediğini elemek için en sevdiğim yöntemlerden biri ünlü yatırımcı Warren Buffett’tan geliyor.

Buffett, çalışanlarının önceliklerini ve eylemlerini belirlemelerine yardımcı olmak için 3 adımlı basit bir verimlilik stratejisi kullanıyor. Bu yöntemi, karar vermek ve kendinizi bir şeyi hemen yapmaya adamak için yararlı bulabilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı…

Bir gün Buffett, kişisel pilotundan 3 adımlık egzersizi yapmasını istedi.

1. ADIM: Buffett, Mike Flint adlı pilottan en iyi 25 kariyer hedefini yazmasını isteyerek başladı. Bu yüzden, Flint biraz zaman ayırdı ve bunları yazdı. (Not: Bu alıştırmayı daha kısa bir zaman çizelgesi için hedeflerle de tamamlayabilirsiniz. Örneğin, bu hafta gerçekleştirmek istediğiniz ilk 25 şeyi yazın.)

2. ADIM: Ardından Buffett, Flint’ten listesini gözden geçirmesini ve en iyi 5 hedefini yuvarlak içine almasını istedi. Flint yine biraz zaman aldı, listede ilerledi ve sonunda en önemli 5 hedefine karar verdi.

ADIM 3: Bu noktada Flint’in iki listesi vardı. Daire içine aldığı 5 madde A Listesi, yuvarlak içine almadığı 20 madde ise B Listesi idi.

Flint, ilk 5 hedefi için hemen çalışmaya başlayacağını doğruladı. İşte o zaman Buffett ona ikinci listeyi sordu, “Peki ya daire içine almadıkların?”

Flint, “Eh, benim birincil odak noktam ilk 5, ancak diğer 20 çok yakın bir zamanda geliyor. Hala önemliler, bu yüzden uygun gördüğümde aralıklı olarak bunlar üzerinde çalışacağım. O kadar acil değiller ama yine de onlar için özel bir çaba göstermeyi planlıyorum.”

Buffett’in yanıtladığı, “Hayır. Yanlış anladın Mike. Daire içine almadığınız her şey, her ne pahasına olursa olsun Önleme listeniz haline geldi. Ne olursa olsun, ilk 5’inizde başarılı olana kadar bu tür şeyler dikkatinizi çekmez.”

Buffett’ın yöntemini seviyorum çünkü sizi zor kararlar almaya ve zamanın iyi kullanımları olabilecek, ancak zamanın harika kullanımları olmayan şeyleri ortadan kaldırmaya zorluyor. Çoğu zaman odaklanmamızı engelleyen görevler, zaman harcamayı kolayca rasyonelleştirebileceğimiz görevlerdir.

Bu, odağınızı daraltmanın ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanın yalnızca bir yoludur. Daha önce The Ivy Lee Method ve The Eisenhower Box gibi birçok başka yöntemi ele aldım . Bununla birlikte, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın ve ne kadar kararlı olursanız olun, bir noktada konsantrasyonunuz ve odak noktanız solmaya başlar. Dikkat sürenizi nasıl artırabilir ve odaklanmış kalabilirsiniz?

Yapabileceğiniz iki basit adım var.

Sonuçlarınızı Ölçün
Yapabileceğiniz ilk şey ilerlemenizi ölçmektir.

Geri bildirim eksikliği nedeniyle odak genellikle kaybolur. Beyninizin, hedeflerinize doğru ilerleme kaydedip kaydetmediğinizi bilmek için doğal bir isteği vardır ve geri bildirim almadan bunu bilmek imkansızdır. Pratik açıdan bu, sonuçlarımızı ölçmemiz gerektiği anlamına gelir.

Hepimizin bizim için önemli olduğunu söylediğimiz ama ölçmediğimiz yaşam alanları vardır. Bu utanç verici çünkü ölçüm odaklanmayı ve konsantrasyonu koruyor. Ölçtüğümüz şeyler iyileştirdiğimiz şeylerdir. Daha iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğimiz konusunda herhangi bir fikrimiz yalnızca rakamlar ve net takip yoluyladır.

Kaç tane şınav çektiğimi ölçtüğümde güçlendim.
Günde 20 sayfa okuma alışkanlığımı takip ettiğimde daha çok kitap okuyorum.
Değerlerimi kaydettiğimde , daha bütünlük içinde yaşamaya başladım.
Ölçtüğüm görevler, odaklanmaya devam ettiğim görevlerdi.

Ne yazık ki, rakamların bize kendimiz hakkında ne söyleyeceğinden korktuğumuz için çoğu zaman ölçmekten kaçınırız. İşin püf noktası, ölçmenin kim olduğunuzla ilgili bir yargı olmadığını , sadece nerede olduğunuzla ilgili geri bildirim olduğunu fark etmektir.

Keşfetmek, öğrenmek, anlamak için ölçün. Kendinizi daha iyi tanımak için ölçün. Sizin için önemli olan şeylere gerçekten zaman ayırıp harcamadığınızı ölçmek için ölçün. Ölçün çünkü önemli olan şeylere odaklanmanıza ve önemsiz şeyleri görmezden gelmenize yardımcı olacaktır.

Olaya Değil Sürece Odaklanın
Uzun vadeli odaklanmayı sürdürmek için yapabileceğiniz ikinci şey, olaylara değil, süreçlere odaklanmaktır. Çoğu zaman, başarıyı ulaşılabilecek ve tamamlanabilecek bir olay olarak görürüz.

İşte bazı yaygın örnekler:

Pek çok insan sağlığı bir olay olarak görüyor: “Sadece 20 pound kaybedersem, o zaman formda olacağım.”
Pek çok insan girişimciliği bir olay olarak görüyor: “İşimiz New York Times’ta yer alabilseydik, o zaman hazır olurduk.”
Pek çok insan sanatı bir etkinlik olarak görüyor: “Çalışmamı daha büyük bir galeride sergileyebilseydim, o zaman ihtiyacım olan güvenilirliğe sahip olurdum.”
Bunlar, başarıyı tek bir olay olarak kategorize ettiğimiz birçok yoldan sadece birkaçı. Ancak hedeflerine odaklanan insanlara bakarsanız, onları farklı kılanın olaylar ya da sonuçlar olmadığını fark etmeye başlarsınız. Sürece bağlılıktır. Bireysel olaya değil, günlük pratiğe aşık olurlar.

Komik olan, tabii ki, sürece olan bu odaklanmanın, her halükarda sonuçlardan keyif almanızı sağlayacak olan şey olmasıdır.

Harika bir yazar olmak istiyorsanız, çok satan bir kitaba sahip olmak harikadır. Ama bu sonuca ulaşmanın tek yolu yazma sürecine aşık olmaktır.
Dünyanın işletmeniz hakkında bilgi sahibi olmasını istiyorsanız, o zaman Forbes dergisinde yer almak harika olur . Ancak bu sonuca ulaşmanın tek yolu pazarlama sürecine aşık olmaktır.
Hayatınızın en iyi halinde olmak istiyorsanız, o zaman 20 pound kaybetmek gerekli olabilir. Ancak bu sonuca ulaşmanın tek yolu, sağlıklı beslenme ve sürekli egzersiz yapma sürecine aşık olmaktır.
Herhangi bir şeyde önemli ölçüde daha iyi olmak istiyorsanız, bunu yapma sürecine aşık olmalısınız. Sadece istediğiniz sonuçları hayal etmek yerine, işi yapan birinin kimliğini oluşturmaya aşık olmalısınız .
Sonuçlara ve hedeflere odaklanmak doğal eğilimimizdir, ancak süreçlere odaklanmak uzun vadede daha fazla sonuca yol açar.

Konsantrasyon ve Odaklanma Zihin Hileleri

Süreci sevmeyi öğrendikten ve hedeflerinize nasıl odaklanacağınızı öğrendikten sonra bile, bu hedeflerin günlük olarak uygulanması yine de karmaşık olabilir. Konsantrasyonu artırmanın ve her göreve odaklanmış dikkatinizi verdiğinizden emin olmanın bazı ek yollarından bahsedelim.

Konsantrasyon Nasıl Geliştirilir?

İşte odaklanmanızı geliştirmenin ve önemli olan şeylere başlamanın birkaç ek yolu. Bir bağlantı görevi seçin. Son zamanlarda yaptığım en büyük iyileştirmelerden biri, her iş gününe bir (ve yalnızca bir) öncelik atamak. Gün içinde diğer görevleri tamamlamayı planlasam da öncelikli görevim, yapılması gereken pazarlık konusu olmayan tek şeydir. Buna “çapa görevim” diyorum çünkü günümün geri kalanını yerinde tutan dayanak noktası o. Bir öncelik seçmenin gücü , sizi yaşamınızı bu sorumluluk etrafında düzenlemeye zorlayarak doğal olarak davranışınıza yön vermesidir.

Enerjinizi yönetin, zamanınızı değil. Bir görev tüm dikkatinizi gerektiriyorsa, odaklanmak için gereken enerjiye sahip olduğunuz bir gün için programlayın. Örneğin yaratıcı enerjimin sabahları en yüksek seviyede olduğunu fark ettim. İşte o zaman tazeyim. En iyi yazımı o zaman yapıyorum. İşte o zaman işim hakkında en iyi stratejik kararları alıyorum. Peki ben ne yapacağım? Sabah için yaratıcı görevler planlıyorum. Diğer tüm iş görevleri öğleden sonra halledilir. Bu, röportaj yapmayı, e-postalara, telefon görüşmelerine ve Skype sohbetlerine yanıt vermeyi, veri analizini ve sayı hesaplamayı içerir. Neredeyse her üretkenlik stratejisi, zamanınızı daha iyi yönetmeyi saplantı haline getirir, ancak üzerinde çalıştığınız görevi tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz enerjiye sahip değilseniz, zaman işe yaramaz.

Asla öğleden önce e-postanızı kontrol etmeyin. Odaklanma, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmakla ilgilidir. E-posta, en büyük dikkat dağıtıcı şeylerden biri olabilir. Günün başında e-postaları kontrol etmezsem, sabahı başkalarının gündemine tepki vermek yerine kendi gündemimi takip ederek geçirebilirim. Bu büyük bir kazanç çünkü gelen kutumdaki tüm mesajları düşünerek zihinsel enerjimi boşa harcamıyorum. Öğleden sonraya kadar beklemenin pek çok insan için mümkün olmadığının farkındayım, ancak bir meydan okuma sunmak istiyorum. 10:00’a kadar bekleyebilir misin? Peki ya sabah 9? ÖĞLEDEN ÖNCE 8:30? Tam kesinti zamanı önemli değil. Önemli olan, dünyanın geri kalanının zihinsel durumunuzu dikte etmesine izin vermeden, sizin için en önemli olan şeye odaklanabileceğiniz sabahları zaman ayırmaktır.

Telefonunuzu başka bir odada bırakın. Genellikle günün ilk birkaç saati telefonumu görmüyorum. Odaklanmanızı kesintiye uğratan herhangi bir metin mesajınız, telefon görüşmeniz veya uyarınız olmadığında odaklanmış çalışma yapmak çok daha kolaydır.

Tam ekran modunda çalışın. Bilgisayarımda bir uygulama kullandığımda, tam ekran modunu kullanırım. Web’de bir makale okuyorsam, tarayıcım tüm ekranı kaplıyor. Evernote’ta yazıyorsam, tam ekran modunda çalışıyorum. Photoshop’ta bir resmi düzenliyorsam, görebildiğim tek şey bu. Masaüstümü, menü çubuğu otomatik olarak kaybolacak şekilde kurdum. Çalışırken ekranda saati, diğer uygulamaların simgelerini veya diğer dikkat dağıtıcı unsurları göremiyorum. Bunun odaklanmam ve konsantrasyonum için ne kadar büyük bir fark yarattığı komik. Ekranınızda bir simge görüyorsanız, ara sıra üzerine tıklamanız hatırlatılacaktır. Bununla birlikte, görsel ipucunu kaldırırsanız, dikkatinizi dağıtma dürtüsü birkaç dakika içinde azalır.

Sabahın erken saatlerinde dikkatinizi dağıtabilecek tüm görevleri kaldırın. Her gün önce en önemli şeyi yapmayı seviyorum çünkü günün aciliyetleri henüz ortaya çıkmadı. Bu konuda biraz ileri gittim, hatta ilk öğünümü her gün öğlene kadar erteledim. Üç yıldır aralıklı oruç tutuyorum ( işte öğrenilen bazı dersler ), bu da genellikle öğünlerimin çoğunu 12:00 ile 20:00 arasında yediğim anlamına gelir. Sonuç olarak, sabahları kahvaltı hazırlamak yerine odaklanmış işler yapmak için biraz daha fazla zamanım oluyor.

Hangi stratejiyi kullanırsanız kullanın, dünyanın dikkatinizi dağıttığını fark ettiğiniz her an, yapmanız gereken tek şeyin bir şey yapmak olduğunu unutmayın. Başlangıçta başarılı olmak zorunda bile değilsiniz. Sadece başlaman gerekiyor .

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu