Pendik Ne Zaman İlçe Oldu ?

Pendik Ne Zaman İlçe Oldu ?

Pendik, Türkiye’nin en kalabalık onuncu ilçesi ve İstanbul’un dördüncü büyük ilçesidir. 19507 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3392 sayılı kanunla 04.07.1987 tarihinde ilçe statüsü kazanmıştır. Pendik’de bir belediye ve otuz altı mahalle bulunmaktadır. İlçe, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezi olan Teknopark, 685 yatak kapasitesine ve 978 hekim kadrosuna sahip Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, MİLGEM Projesi’nin yürütüldüğü Tersane Komutanlığı, uluslararası ticarette önemli bir role sahip UN RO-RO Limanı, Gedik Üniversitesi ve büyük bir marina gibi önemli merkezlere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Pendik, havayolu, karayolu, denizyolu ve demiryolu ulaşım ağlarının kesiştiği bir konumda yer almaktadır, bu da ticaret ve ekonomik potansiyelini her geçen gün artırmaktadır.

Pendik, tarihi çarşısı, alışveriş merkezleri, kültür ve spor merkezleri, beş yıldızlı otelleri ve modern yaşam alanlarıyla yaşanabilir şehirler arasında öncü konumdadır.

İlçenin toplam yüzölçümünün önemli bir kısmı, 53 km2’lik ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Ayrıca İstanbul’un önemli bir su kaynağı olan Ömerli Barajı da (10 km2), Pendik sınırları içerisinde yer almaktadır. Pendik, aynı zamanda Marmara Denizi’ne 13 km sahil şeridiyle de çevrilidir.

Türkiye’de ilk bakteriyoloji laboratuvarı olan Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü, 1894 yılında Bakteriyolojihane-i Osmani adıyla kurulmuştur. Bu enstitü, Tarım ve Orman Bakanlığı’na önemli miktarda hayvan hastalıkları aşısı sağlamakta ve Türkiye genelinde referans laboratuvarı olarak görev yapmaktadır.

Pendik Ne Zaman İlçe Oldu ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu