Bakan Uraloğlu: 29 Ekim’de Marmaray ücretsiz olacak

Bakan Uraloğlu: 29 Ekim’de Marmaray ücretsiz olacak

Bakan Uraloğlu: 29 Ekim’de Marmaray ücretsiz olacak

Marmaray, Avrupa ile Asya kıtaları arasında kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayan dünyadaki en önemli büyük projelerden biridir. Cumhuriyetimizin 100. Yılında 10. yaşını kutlamaktadır.

Gebze-Halkalı hattında, İstanbul’un dünya şehirlerinden biri olmasıyla paralel olarak toplu ulaşımı destekleyen Marmaray, diğer ulaşım sistemleriyle entegre bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca yüksek hızlı trenlerin Halkalı’ya kadar ulaşmasını sağlayarak, gece saatlerinde ulusal ve uluslararası yük trenlerinin geçişine olanak tanımaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim 2013 tarihinde Ayrılık Çeşmesi-Kazlıçeşme arasında açılan ve 12 Mart 2019 tarihinde tamamı hizmete alınan Marmaray, bugüne kadar 1 milyardan fazla yolcu taşımıştır.

43 İstasyonla Hizmet Veriyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Marmaray’ın önemine vurgu yaparak şunları belirtti: “Marmaray, İstanbul’un kentsel toplu ulaşımından uluslararası yük taşımacılığına kadar geniş bir ulaşım yelpazesine hizmet veren bir dönüm noktasıdır. Ülkemizin stratejik konumunu daha da güçlendiren bu proje, Boğaz Tüp Geçişi ile bugüne kadar çoğunluğu ihracat yükü olmak üzere Avrupa yönüne 1.717, Asya yönüne ise 1.526 olmak üzere toplamda 3.243 yük trenine ev sahipliği yapmıştır. Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı hatları, toplamda 76,6 km uzunluğunda olup, 43 istasyonla hizmet sunmaktadır. Ayrıca Marmaray, dünyanın en derin batırma tüp tüneli olan 60.46 metrelik derinliği ile iki kıtayı birbirine bağlamaktadır.”

29 Ekim 2023’te Ücretsiz Hizmet Verecek

Marmaray, metro, metrobüs, şehir hatları vapurları ve tramvaylarla çeşitli istasyonlarda entegre bir ulaşım ağına sahiptir. Günde Halkalı-Gebze arasında 148 tren seferi 15 dakika aralıklarla, Pendik-Ataköy arasında ise 139 tren seferi 7,5 dakika aralıklarla yapılmaktadır. Toplamda günde 287 sefer gerçekleştirilirken, gece ek olarak 10 seferle hafta sonları sefer sayısı 297’ye çıkarılmaktadır. Ayrıca, 23 Mayıs 2022’de hizmete giren Halkalı-Bahçeşehir banliyö trenleri ile Marmaray’ın son durağı olan Halkalı istasyonuna aktarma yapmak mümkündür.

Marmaray işletmeciliği kapsamında, 10 vagonlu 34 tren seti ile 5 vagonlu 20 tren seti olmak üzere toplamda 54 tren seti ve 440 vagonluk araç filosu bulunmaktadır. Şu an itibarıyla Marmaray, günde ortalama 650 bin yolcuya hizmet vermektedir; bazı günler ise rekor sayıda yolcu taşıma başarısını göstermektedir. Örneğin, 6 Ekim 2023 tarihinde 703 bin 594 yolcuya hizmet sağlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu