PENDİK KENT LOKANTASI AÇILDI

 

PENDİK KENT LOKANTASI AÇILDI

PENDİK KENT LOKANTASI NEREDE ?

PENDİK KENT LOKANTASI NEREDE ?

BATI MAHALLESİ, SABRİ TAŞKIN CADDESİ. NO:19/A PENDİK /İSTANBUL

444 10 34

Pendik’in yüreğine dokunan anlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun liderliğindeki Kent Lokantalarının 10’uncusunun açılışıyla bir kez daha hayat buldu. Sadece 40 TL’ye sunulan 4 çeşit sağlıklı ve besleyici yemek, Pendik halkının ilgisiyle adeta bir mitinge dönüştü. Gün içinde 7500’e yakın kişinin bu hizmetten faydalandığını belirten İmamoğlu, “Bir avuç insanın değil, milletimizin ihtiyaçları için mücadele ediyoruz. Milletimiz için var gücümüzle çalışıyoruz. En büyük gücümüz, kuvvetimiz milletimizin gücüdür. Lütfen omuz omuza olalım, birlikte İstanbul’u koruyalım. Hep birlikte güzel günler için çaba sarf edelim. Allah bizi mahcup etmesin. Bu hizmeti sunmak bizi mutlu ediyor, ancak ülkemizin yoksulluğu bizi üzüyor. Bu büyük ve güzel ülke, yoksulluğu hak etmiyor” dedi.

PENDİK KENT LOKANTASI NEREDE ?

İmamoğlu, kendi elleriyle ilk tabldotları servis ederken, öğle yemeğini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencileriyle bir arada paylaştı. Bu esnada depremle mücadele eden öğrenci Simay Gök ile aralarında duygu dolu bir diyalog yaşandı. Gök, deprem sırasında Hatay’da çadırda 1 ay boyunca kaldığını ve İstanbul’daki yurdunun açık olması sayesinde psikolojik destek bulduğunu ifade etti. İmamoğlu ise Gök’e geçmiş olsun dileklerini ileterek, 6 Şubat 2024’te Hatay’da depremin yıldönümünde yanlarında olacaklarını belirtti.

Pendik’in sesi, bu anlamlı buluşma ve hizmetlerle bir kez daha gür çıkıyor. Kent Lokantaları, sadece bir yemek servisi değil, aynı zamanda toplumun birbirine destek olma iradesini simgeliyor. Pendik, bu hizmet ve duygusal anlarla daha da güçleniyor, umuda ve dayanışmaya bir adım daha yaklaşıyor. Pendik, bu hizmetler ve birlikte geçirilen anlarla güzelliklerine güzellik katıyor, yaşamak için bir sebep daha sunuyor.

PENDİK KENT LOKANTASI NEREDE ?

BU HİZMET ALANI, BİR İHTİYAÇTAN DOĞMUŞTUR”

Kendisine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Burada Kent Lokantası hizmete girecek. Gönlümüz şunu ister: İstanbul’da çok sayıda Kent Lokanta açmak elbette istemez. Ama bugünün koşullarında, başta öğrencilerimizin ve özellikle birçok vatandaşımızın buralarda bir acil ihtiyacının giderildiğinin farkındayız. Aslında yoksulluk, toplumun şu an yaşadığı bu derin sıkıntı anında, biz de kamunun vicdanı olarak, insanlarımıza burada kuvvet veriyoruz. Görüyoruz; yüzde 70’e yakın öğrenciler ve büyük bir bölümünü, özellikle emekli büyüklerimizi kapsayan bir hizmet alanına dönüştü. Bu hizmet alanı, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Bu memleketin zenginleştiği ölçüde, adil bir şekilde paylaşımın olduğu günlere ihtiyacı vardır. Zenginleşmenin ve adil bölüşmenin olacağı yer; ancak adaletle, ancak demokrasiyle mümkündür. Sizlerin arzusu budur çünkü. Sizler, çocuklarınızın güzel bir ülkede, güzel bir İstanbul’da yetişmesini istiyorsunuz. Onu da biliyoruz.”

“EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ, KUVVETİMİZ, MİLLETİMİZİN GÜCÜ VE KUVVETİDİR”

“Sizlere söz ki; biz, kimsesizleri sesi, ahlakının temeli olan, Cumhuriyete inanmış bir ekip olarak hem İstanbul’da hem Pendik’te, her yerde sizlerin ortaya koyacağı iradenin temsilcileri olacağız. Doğru ve iyi hizmetler yapacağız. Vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bir avuç insanın ihtiyaçları için uğraşmayacağız. Milletimiz için uğraşacağız. Bu ölçekte bir şehrin, Türkiye’nin nasıl değiştirici gücü olduğunun farkındayız. Siz kıymetli hemşehrilerimizin el birliğiyle, sevgili gençlerin, başta hanımefendilerin ve beyefendilerin güçlü destekleriyle, o temiz kalpleriyle, güzel dualarıyla İstanbul’da mücadelede yola çıktık. Pendik’te Tarık Balyalı arkadaşımla yola çıktık. Yolumuz açık olsun. En büyük gücümüz, kuvvetimiz milletimizin gücü ve kuvvetidir. Lütfen omuz omuza olun. Hep birlikte İstanbul’u koruyalım. Hep birlikte İstanbul’u çok güzel günlere kavuşturalım. Allah bizi mahcup etmesin. Hepinizi çok seviyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.”

İLK YEMEK SERVİSİ İMAMOĞLU’NDAN

Vatandaşlara seslenmesinin ardından lokantaya giren İmamoğlu, tamamı kadınlardan oluşan çalışanlarla selamlaştı. Önlüğünü giyip, eldivenini takan İmamoğlu, açılışını yaptığı Pendik Kent Lokantası’nın ilk müşterilerine servisi, kendi elleriyle yaptı. İmamoğlu gazetecilerin fiyatla ilgili sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Burada gördüğünüz üç öğün yemek, 40 lira. Sadece tatlı ekstra. Ekmeğini, suyunu veriyoruz. Ve kırk lira. Genelde yemek kalitemiz çok yüksek ve besleyici. Zaten bütün süreç burada planlanırken, arkadaşlarım, özellikle besleyici tarafını önemsiyorlar ve ona göre bir menü çıkartılıyor. Burada tabii ciddi bir emek var. 10’ncu lokantayı açtığımızı söyleyeyim. Burada günde 700 kişiye hizmet ediyoruz, 700 öğün veriyoruz. Yaklaşık her gün 7000’in üstüne çıkan insanımızı burada misafir etmiş oluyoruz. Sayısını arttırmak elbette istiyoruz, ama tabii sürdürülebilir olması ve kaliteyi ve doğru noktada açmayı da ihmal etmeme gayreti içindeyiz. Bu kapsamda arkadaşlarım araştırmacı. Çok talep olması, bu hizmetimizin ne kadar doğru bir hizmet olduğu anlamına geliyor. Ama bir yanıyla da üzüyor bizi. Böyle bir ihtiyaç var.”

“EKONOMİ, HÜKÜMET TARAFINDAN DÜZELTİLEMEDİĞİ SÜRECE…”

“Bu nereden doğdu? Özellikle üniversite gençlerimizin beslenemediğini… Ki aynı sorun çocuklarımızda da var malum. O konuda biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, her gün çocukların beslenmesiyle ilgili destek veriyoruz. Ama bu tabii bir belediyenin yönetebileceği sayının çok üzerinde bir sayı. Burada mesele, bu yoksulluğu tümden yok etme meselesi. Şu anda bizim temel sorunumuz ekonomi. Ekonomi, hükümet tarafından düzeltilemediği sürece, bizim buradaki bu tarz hamlelerimiz elbette acil yaraları sarmak adına yapılan işler, işlemler. Umut ederiz ekonomi düzelir. Ama bugün itibariyle mevduata verilen faizleri, şunları bunları görünce, bu enflasyonun ne kadar büyük bir bela olduğunu, insanların yaşamına ne kadar bir sıkıntı verdiğini hepimiz biliyoruz. Belli oluyor ki, uzun bir zaman dilimi daha canımızı yakacak ve sıkacak durumda. Yıllar öncesinden başlayan kötü ekonomi yönetiminin bizi getirdiği nokta, yoksullaştırdığı nokta.”

“BİZİ MUTSUZ EDEN ŞEY, ÜLKEMİZİN YOKSULLUĞU”

“İstanbullunun bütçesinin imkân verdiği dâhilinde, her konuya eğileceğiz. Onun için işte bu sene 100 bin üniversite gencine burs veriyoruz. 750 milyon lira sadece o kısma bütçe ayırdık. Öğrenci yurtlarımızda gençlerin, ‘Ben bu yurda girmeseydim, üniversiteyi bırakabilirdim, ailem beni yollayamayacaktı’ diye serzenişlerini duyuyoruz. Ve bize büyük bir gözyaşıyla sarılan, özellikle genç kızlarımızı görüyorum. Bunların hiçbirisi bizi mutlu etmiyor. Yani bu hizmeti vermek elbette mutlu ediyor, ama bizi mutsuz eden şey, ülkemizin yoksulluğu. Bu ülke yoksulluğu hak etmiyor. Temel sorun, ekonominin kötü yönetilmesi, dolayısıyla yoksullaşma. Ama daha da kötüsü, adil paylaşıma ve insanların fırsatlardan, imkânlardan eşit ölçüde faydalanamamasının bizi taşıdığı, götürdüğü sonuç. Tabii ki büyük kentler, İstanbul gibi bir megapol, elbette insanları daha fazla baskı altında tutan yerler; kira rakamlarından birçok konuya kadar. Ama biz, kentteki iyileşmeyi en üst seviyede tutmaya gayret ettik. Sosyal politikalarda bütçe payımızı, dönem dönem 5 katına çıkarttık, dönem dönem 4 katına çıkarttık. Ve bu yönde bu belediyeciliği, bu sıkıntıları giderene kadar devam ettireceğiz.”

“BU TOPLUM VİCDANINI 16 MİLYON İNSANIMIZA AKTARIYORUZ”

“Yatırımlar çok kıymetli bizim için. Evet, metrolarla gurur duyuyoruz. İnanılmaz güzel işler yapıyoruz. Ama bu tür sosyal yaraları iyileştiren, iş ve işlemler de bizi inanılmaz huzurlu hale getiriyor. Yani bu bir toplum vicdanı ve bu toplum vicdanını 16 milyon insanımıza aktarıyoruz. Çünkü biz, şu anda burada 16 milyon eliyle genç, pırlanta gibi öğrencilerimize, 40 liraya yemek dağıtıyoruz. Benim elim, 16 milyon insanın eli. Ve onların eliyle, onların bütçesiyle, onların vicdanıyla bu hizmeti veriyoruz. Bu hizmet, İstanbulluların hizmeti. Ne mutlu bize, böyle güzel bir hizmete aracılık yapıyoruz.”

VATANDAŞLARIN İLGİSİ YOĞUN OLDU

Tabldot dağıtımının ardından ilk müşterilerin masasına konuk olan İmamoğlu, öğle yemeğini, çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan gençlerle birlikte yedi. Bu sırada Hatay’dan geldiğini belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Diş Hekimliği Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Simay Gök ile İmamoğlu arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 depremlerine Hatay’da yakalandığını belirten Gök, “Deprem zamanı yurtların açık olması da gerçekten çok güzel bir şeydi. Ben depremde Hatay’daydım. 1 ay çadırda kaldım. İnanın bana; burada yurdumun olduğunun bilinmesi, sürekli aranıp, ‘İstediğin zaman gelebilirsin’ denilmesi… Yani artık o psikolojiye dayanamıyordum. Ve buraya gelip, söylediğiniz gibi yarı zamanlı bir işte çalışmaya başladım. Kafamı dağıttım. İnanın; o kadar çadırda kaldıktan sonra, o kadar değerli geliyor ki bir sıcak yatakta uyumak. Gerçekten bunun için teşekkür ederim. Birçok arkadaşımı başka yurtlarda bu açıdan mağdur oldu. Gerçek bir yuva gibi hissettirebiliyorsunuz yurtlarda. Bunun için teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Gök’e geçmiş olsun dileklerini ileten İmamoğlu da “6 Şubat’ta Hatay’dayız. Yıldönümünde gideceğiz, bir lisenin temelini atacağız. Orada bir lise yapıyoruz Kırıkhan’da. Samandağ’da sahildeki bir türbenin çevresini düzenliyoruz” karşılığını verdi. Gençlerle farklı konular üzerinden sohbet eden İmamoğlu, Pendik Kent Lokantası’ndan vatandaşların yoğun ilgisi altında ayrıldı.

10’NCU İSTASYON PENDİK

İBB, İstanbul’un 10. Kent Lokantası’nı; Bağcılar, Avcılar, Çapa, Sultanbeyli, Üsküdar, Ümraniye, Küçükçekmece, Hisarüstü, Pendik ve Sultanahmet’in ardından Pendik’te açtı. Günde, ortalama 7 bin 500 kişilik yemek hizmeti verilen kent lokantalarında çorba, ana yemek, yardımcı yemek, ekmek ve sudan oluşan menü fiyatı, 40 TL. Başta öğrenciler olmak üzere, tüm İstanbullulara hizmet veren Kent Lokantalar; okulların, hastanelerin, sanayi bölgelerinin bulunduğu kalabalık yerlerde açılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu