Yaratıcılık ne anlama gelir? Nasıl yaratıcı oluruz ?

Yaratıcılık Nedir?

Yaratıcılığı tanımlayalım.

Yaratıcı süreç, eski fikirler arasında yeni bağlantılar kurma veya kavramlar arasındaki ilişkileri tanıma eylemidir. Yaratıcı düşünme, boş bir sayfadan yeni bir şey yaratmakla ilgili değildir, daha çok halihazırda mevcut olanı alıp bu parçaları ve parçaları daha önce yapılmamış bir şekilde birleştirmekle ilgilidir.

Yaratıcı olmak kolay olmasa da, neredeyse tüm harika fikirler benzer bir yaratıcı süreç izler. 1940 yılında, James Webb Young adlı bir reklam yöneticisi, Fikir Üretme Tekniği adlı kısa bir kılavuz yayınladı .

Young, yaratıcı bağlantı sürecinin her zaman beş adımda gerçekleştiğine inanıyordu.

Yaratıcılık ne anlama gelir? Nasıl yaratıcı oluruz ?

Yaratıcı Süreç

Yeni malzeme toplayın. İlk başta öğrenirsin. Bu aşamada doğrudan görevinizle ilgili belirli materyalleri öğrenmeye ve çok çeşitli kavramlara hayran kalarak genel materyali öğrenmeye odaklanırsınız.

Aklınızdaki materyaller üzerinde iyice çalışın. Bu aşamada, gerçeklere farklı açılardan bakarak ve çeşitli fikirleri bir araya getirmeyi deneyerek öğrendiklerinizi inceleyebilirsiniz.

Sorundan uzaklaşın. Ardından, sorunu tamamen aklınızdan çıkarın ve sizi heyecanlandıran ve size enerji veren başka bir şey yapın.

Fikriniz size geri dönsün. Bir noktada, ancak siz onu düşünmeyi bıraktıktan sonra, fikriniz size bir anlık içgörü ve yenilenmiş bir enerjiyle geri dönecektir.

Geri bildirime dayalı olarak fikrinizi şekillendirin ve geliştirin.
Herhangi bir fikrin başarılı olması için onu dünyaya yaymalı, eleştiriye sunmalı ve gerektiği gibi uyarlamalısınız

‘Doğal Yaratıcı’ Diye Bir Şey Var mı?

Yaratıcılığı çoğu zaman bazı insanların sahip olduğu bazılarının ise sahip olmadığı bir olay veya doğal bir beceri olarak düşünsek de, araştırmaaslında hem yaratıcılığın hem de yaratıcı olmamanın öğrenildiğini öne sürüyor.

Psikoloji profesörü Barbara Kerr’e göre, “[yaratıcılıktaki] varyansın yaklaşık yüzde 22’si genlerin etkisinden kaynaklanıyor.” Bu keşif, ikizler arasındaki yaratıcı düşünme farklılıkları incelenerek yapıldı.Bütün bunlar, “Ben yaratıcı bir tip değilim” iddiasında bulunmak , yaratıcı düşünceden kaçınmak için oldukça zayıf bir mazerettir. Elbette, bazı insanlar diğerlerinden daha yaratıcı olmaya hazırdır. Bununla birlikte, hemen hemen her insan bir düzeyde yaratıcı beceriyle doğar ve yaratıcı düşünme becerilerimizin çoğu eğitilebilir niteliktedir.

Ünlü Yaratıcılardan Yaratıcılık Üzerine Üç Ders

15 Dakikalık Rutin Anthony Trollope 40’tan Fazla Kitap Yazardı : 1847’de ilk romanından başlayarak, Anthony Trollope inanılmaz bir hızla yazdı. Sonraki 38 yılda 47 roman, 18 kurgu dışı eser, 12 kısa öykü, 2 oyun ve çeşitli makale ve mektuplar yayımladı.

Trollope’un basit stratejisinin yazarın neden bu kadar üretken olmasına izin verdiğini ve bunu kendi hayatımızda nasıl kullanabileceğimizi inceleyelim.
Dr. Seuss’un En Büyük Eserini Yaratmak İçin Kullandığı Garip Strateji : 1960 yılında, Random House yayıncılık firmasının kurucusu, Dr. Seuss’a sadece 50 farklı kelime kullanarak eğlenceli bir çocuk kitabı yazması için meydan okudu. Sonuç, Yeşil Yumurtalar ve Jambon adlı küçük bir kitaptı. İşte

Dr. Seuss’tan öğrenebileceklerimiz…
Yaratıcı Dahiler Nasıl Harika Fikirler Üretiyor : En çok satan yazar Markus Zusak, popüler kitabı “Kitap Hırsızı”nın ilk bölümünü 150 ila 200 kez yeniden yazdığını tahmin ediyor. İş ahlakı ve adanmışlığı, bize yaratıcı dahilerin nasıl harika fikirler bulduğuna dair çok önemli bir şey söylüyor.

Ayrıca Albert Einstein , Martha Graham , George RR Martin ve Maya Angelou ile ilgili yaratıcılık makalelerine de göz atabilirsiniz .

Yaratıcılık ne anlama gelir? Nasıl yaratıcı oluruz ?

Nasıl Yaratıcı Olunur?

1. Adım: Kendinize önemsiz oluşturma izni verin
Herhangi bir yaratıcı çabada, hurda yaratmak için kendinize izin vermelisiniz. Etrafında bir yol yok. Bazen sadece üçüncü sayfanın ikinci paragrafına güzel bir cümle yazdığınızı keşfetmek için 4 korkunç sayfa yazmanız gerekir.

Yararlı ve çekici bir şey yaratmak, altın madencisi olmak gibidir. Hepsinin ortasında bir altın zerresi bulmak için kilolarca kir, kaya ve alüvyondan geçmelisiniz. İlham perisinin akmasına izin verirseniz, deha parçaları size giden yolu bulacaktır.

2. Adım: Bir programa göre oluşturun

Tek bir eylem, kendinizi tutarlı bir şekilde yaratmaya zorlamaktan daha yaratıcı dehayı ortaya çıkaramaz. Zanaatınızı tekrar tekrar uygulamak, onda iyi olmanın tek yoludur. En çok satan bir kitabın neye benzediği hakkında teoriler geliştiren kişi, onu asla yazmayacaktır. Bu arada, her gün ortaya çıkan ve kıçını sandalyeye, ellerini klavyeye koyan yazar – işi nasıl yapacaklarını öğreniyorlar.

En iyi yaratıcı çalışmanızı yapmak istiyorsanız, bunu seçime bırakmayın. Sabah uyanıp “Umarım bugün bir şeyler yaratmak için ilham almışımdır” diye düşünmeyin. Karar verme sürecini bundan çıkarmanız gerekir. Çalışmanız için bir program belirleyin. Ortalama fikirleri aradan çıkarmak için yeterince kez ortaya çıktığınızda dahi gelir.

3. Adım: Bir şeyi bitirin

Yaratıcılık bir şeyi bitir. Herhangi bir şey. İşi yapmak için araştırmayı, planlamayı ve hazırlanmayı bırakın ve sadece işi yapın. Ne kadar iyi ya da ne kadar kötü olduğu önemli değil. İlk denemenizde dünyayı ateşe vermenize gerek yok. Bir şey üretmek için gerekenlere sahip olduğunuzu kendinize kanıtlamanız yeterlidir.

İşlerini yarım bırakarak büyük olan hiçbir sanatçı, atlet, girişimci veya bilim adamı yoktur. Ne yapman gerektiğini tartışmayı bırak ve sadece bir şeyler yap.

4. Adım: Kendi işinizi yargılamayı bırakın

Herkes harika sanat yaratmak için mücadele eder. Büyük sanatçılar bile.

Yaratıcılık tutarlı bir temelde bir şeyler yaratan herkes, kendi çalışmalarını yargılamaya başlayacaktır. Her Pazartesi ve Perşembe yeni makaleler yazıyorum . Üç ay boyunca bu yayın planına bağlı kaldıktan sonra, yarattığım her şeyi yargılamaya başladım. Elime geçen her makul fikrin üzerinden geçtiğime ikna olmuştum. En popüler yazım 8 ay sonra geldi.

İşinizi yargılamak doğaldır. Yaratıcılığınızın umduğunuz kadar harika olmadığı veya zanaatınızda daha iyiye gitmediğiniz için hayal kırıklığına uğramanız doğaldır. Ancak kilit nokta, hoşnutsuzluğunuzun işi yapmaya devam etmenizi engellemesine izin vermemektir.

Kendini yargılamanın sizi ele geçirmesine izin vermemek için yeterince öz-şefkat uygulamanız gerekir. Elbette, işinizi önemsiyorsunuz, ancak hatalarınıza gülüp geçemeyecek ve sevdiğiniz şeyi üretmeye devam edemeyecek kadar ciddiye almayın. Yargılamanın teslimatı engellemesine izin vermeyin.

5. Adım: Kendinizi sorumlu tutun

Yaratıcılık çalışmanızı herkese açık olarak paylaşın. En iyi çalışmanızı yaratma konusunda sizi sorumlu tutacaktır. Daha iyi iş yapmak için geri bildirim sağlayacaktır. Ve başkalarının yarattıklarınızla bağlantı kurduğunu gördüğünüzde, bu size ilham verecek ve daha çok önemsemenizi sağlayacaktır.

Yaratıcılık bazen çalışmanızı paylaşmak, nefret edenler ve eleştirenler ile uğraşmanız gerektiği anlamına gelir. Ancak çoğu zaman olan tek şey, sizinle aynı şeylere inanan, sizi heyecanlandıran şeyler için heyecan duyan veya inandığınız işi destekleyen insanları bir araya getirmenizdir – kim yapmazdı? Bunu ister misin?

Dünyanın, dünyaya yaratıcı işler koyan insanlara ihtiyacı var. Yaratıcılık size basit görünen bir şey, genellikle başkasına parlak gelir. Ancak paylaşmayı seçmediğiniz sürece bunu asla bilemezsiniz.

Yaratıcılık ne anlama gelir? Nasıl yaratıcı oluruz ?

Yaratıcı Dehanızı Nasıl Bulursunuz?

Yaratıcı dehanızı bulmak kolaydır:  Yaratıcılık  için işi yapın, bir şeyi bitirin, geri bildirim alın, gelişmenin yollarını bulun, yarın tekrar görünün. On yıl boyunca tekrarlayın. Veya yirmi. Ya da otuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu