Yavuz Bingöl, 6 Şubat’taki depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta depremzedelerin motivasyonlarının artırılması amacıyla etkinlikler düzenliyor.

Sanatçı Yavuz Bingöl, 6 Şubat’taki depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta depremzedelerin  motivasyonlarının artırılması amacıyla etkinlikler düzenliyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerde birçok yapı yıkıldı veya zarar gördü.

Depremlerin ardından kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, gönüllüler, vatandaşlar ve birçok sanatçı depremzedelerin yardımına koştu.

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’a gelen sanatçı Yavuz Bingöl de Vali Saim Çotur Stadı’nda kurulan çadır kentte oluşturulan etkinlik alanında gün boyu çocuklar ve yetişkinlere yönelik etkinlikler gerçekleştiriyor.

Çocuklara çadırdaki dev ekranlarda çizgi film ve kukla gösterileri, ailelerine de sinema filmleri izletiliyor.

Zaman zaman çocuklara çeşitli hediyeler dağıtan Bingöl, günün çoğunluğunu yetişkinlerle sohbet ederek geçiriyor.

“Yaraları birlikte saracağız”
Bingöl, AA muhabirine, çocukların depremin izlerinden uzak tutulması amacıyla etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Çocukların tramvayı atlatmaları için sanatın bütün alanlarını kullandıklarını ifade eden Bingöl, etkinliklerle çocukların yüzlerinin güldüğünü kaydetti.

Bingöl, çocukların tanıdık bir yüz gördüğünde gözlerinin pırıl pırıl olduğunu dile getirerek, “Etkinlikleri hiç kaçırmıyorlar. Çocuklar çizgi filmlerini, kukla gösterilerini izliyor. Akşam da anneleri, babaları, ablaları geliyor; onlara da sinema filmleri izletiyoruz. İnşallah bu yaraları hep birlikte el birliğiyle saracağız.” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesine gelen tüm sanatçılara teşekkür eden Bingöl, gelemeyenleri de bölgeye davet etti.

Bingöl, çocuklarla çok güzel anılar biriktirdiğini anlatarak, “Çocuklar bazen ‘ben seni bir yerden tanıyorum’ diyor, beni çıkarabilmesi için ona ipuçları veriyorum. Bazıları hemen tanıyor, ‘Sen bir dizide mi oynuyordun?’ diyor. Çocuklar aslında anneleri, babaları, büyükleri gibi pek çok şeyin farkında değil ama anneleri, babaları onları bu travmadan ayrı tutmak, uzaklaştırmak için bu tür etkinlik çadırlarına getiriyorlar.” dedi.

Bir daha böyle felaketler yaşanmaması için dua ettiğini belirten Bingöl, şöyle devam etti:

“Allah bir daha bizlere böyle acılar yaşatmasın. Vatandaşlarımız acılarını dile getiriyor. Sarılıp ağlıyorlar, insanlar kendi acılarına ağlayamamışlar. Ceylan, köyde 15 yaşında kızını kaybetmiş bir anne; ‘kendi acıma ağlayamadım çünkü yan komşum 7 kişiyi kaybetmişti’ diyor. İnsanlar böyle sevdiği sanatçıları, tanıdık yüzleri gördükleri zaman hem çok mutlu oluyorlar hem de sizle dertleşiyorlar. Devletimiz güçlü, milletimiz bu dayanışmayı her felakette gösteriyor. Emin olun böyle bir deprem Amerika’nın 11 eyaletinde olsa insanlar sokaklarda çığırırdı. Ama bizim milletimize özgü o dayanışma ruhunu her zaman görebiliyoruz.”

Çocuklardan Hacer Kel ise Yavuz Bingöl’ü gördüğü için çok mutlu olduğunu ve ilk kez bir sanatçıyla fotoğraf çektirdiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu